czwartek, 10 marca 2022

Czy Polska i Europa mogą zrezygnować z rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla?


Europa i Polska sfinansowali i finansują wojnę Putina z Ukrainą. Eksport surowców to 1/3 dochodów Rosji.

 Czy Polska i Europa mogą zrezygnować z rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla?

Za węgiel i ropę nie wliczając gazu przez 20 lat Polska zapłaciła Rosji 733 mld złotych. Gazu nie można przeliczyć bo ceny są częściowo niejawne. 

Jesteśmy uzależnieni od surowców kopalnych z Rosji. 


1. Węgiel. 

Koszt wydobycia węgla w Polsce jest 7 razy wyższy niż koszt wydobycia w Rosji więc trudno się dziwić, że sprowadzamy go z Rosji - 66% węgla importowanego pochodzi z Rosji, a importujemy około 12 mld ton. W sumie można by zwiększyć wydobycie nieopłacalnego węgla w Polsce lub sprowadzić więcej z innych krajów niż Rosja, ale jak powiedzieć ludziom, że ciepło podrożeje 7 razy?

Reasumując Polska może powoli optować za embargiem na rosyjski węgiel w UE.


2. Gaz

2/3 gazu zużywanego w Polsce pochodzi z importu. Z Rosji sprowadzamy około 10 mld m3 gazu, co stanowi 55% sprowadzanego gazu. Gazoport zbudowany przez Tuska może odebrać 1/4 naszego zapotrzebowania na gaz. Na jesieni będzie oddany gazociąg Baltic Pipe, a jego przepustowość wynosi tyle ile sprowadzamy z Rosji,. A więc 10 mld m3.  A więc od nowego roku Polska może powiedzieć Rosji : pocałujcie nas w dupę.  Tu cena nie gra roli bo rząd PiS w handlu gazem z Rosją z kontraktowej ceny przeszedł na spotową, wolnorynkową już w 2016 roku. 

Reasumują może optować za embargiem na rosyjski gaz w UE


3. Ropa naftowa. 

Z tym będzie największy kłopot. 66% importu ropy pochodzi z Rosji. Przepustowość naftoportu w Gdańsku można zwiększyć w ciągu roku, w ciągu roku można też przestawić produkcję paliw z rosyjskiej ropy na arabską. Zapomnijmy, że paliwa z ropy arabskiej będą o 30% droższe. 

Reasumują może optować za embargiem na rosyjską ropę w UE, ale dopiero za rok. 


Jak się mają te dane do pisowskiej propagandy o natychmiastowym embargu na paliwa kopalne z Rosji do Unii Europejskiej?  A co nam szkodzi?

 Europa jest bardziej uzależniona od rosyjskich surowców niż Polska która ściga Europę w rozwoju gospodarczym. Przykładowo Węgry sprowadzają surowce kopalne prawie w całości od przyjaciela Putina, ale Orban też nie musi mówić NIE dla rosyjskiego gazu bo za niego powiedzą to Niemcy. 

Import surowców z Rosji do Niemiec i Polski w mld ton i m3

• Gaz 52,5 do 9,6

• Węgiel 14,2 do 9,3

• Ropa 28,1 do  16,4

Zapasiony Niemiec pogoni każdy rząd który podwyższy mu ceny paliw na skutek blokady Rosji. 


I jeszcze jedno. Uzależniliśmy się od rosyjskich paliw kopalnych bo nie inwestowaliśmy w OZE i energię atomową.

Wizjoner Elon Musk radzi Europie: chcecie uniezależnić się od Rosji? Wracajcie do atomu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz