wtorek, 5 grudnia 2023

"lex Siemens".



 PiS i pisowskie media próbują wykreować aferę "lex Siemens".

Że ustawa wiatrakowa ujawniona w piątek spowodowała zapaść Orlenu, a wzrost akcji Siemensa.

Morawiecki: "Proszę popatrzeć na wczorajsze notowania cen akcji Siemensa, niemieckiej spółki, i polskiej spółki Orlen. Jak dzisiejsza opozycja, na skutek tego lobbingu, przedstawiła swoją propozycję, natychmiast tąpnęły - i to dramatycznie, akcje polskiej spółki Orlen. Rzadko się coś takiego zdarza na giełdzie. I w tym samym czasie dramatycznie wzrosły ceny niemieckiej spółki Siemens". 

Że ta ustawa to niemiecki lobbing? To może garść faktów. 


1. Jeżeli chodzi o piątkowe spadki Orlenu w granicach 7% to w tym roku mieliśmy cztery takie same. 

I piątkowe spadki nie były spowodowane fragmentem dotyczącym wiatraków, ale informacją o tym, że nowy rząd aby utrzymać ceny energii w przyszłym roku zabierze 15 mld złotych z zysku Orlenu. Wszyscy analitycy złapali się za głowę, a inwestorzy sprzedawali akcje na potęgę. 


2. Akcje Siemens Energy AG w środę rano wyceniane były na 10,63 euro. W ciągu dnia ich wartość wzrosła do 10,95 euro. W piątek sięgnęła 11,40 euro, a na zamknięciu handlu było to 10,34 euro. Więc gdzie ten skok? Akcje rosną od październikowego dołka.


3. Wiązanie wzrostu notowań Siemensa na niemieckiej giełdzie ze spadkiem notowań Orlenu na polskiej giełdzie to kompletna Idiotyzm. Polska to dla Siemensa mały rynek, nie ma szczególnego znaczenia. A już na pewno nie takiego, by wywindować kurs akcji. Niemiecka spółka skorzystała  na trendzie widocznym dla całego  niemieckiego indeksu DAX. W listopadzie wzrósł on o 10%.

Siemens rośnie od październikowego dołka po zapowiedzi rządu niemieckiego, że będzie ratował firmę. 


4.  Spółka Siemens Energy opublikowała niedawno raport dotyczący roku finansowego 2023. W całym roku zamówienia wzrosły o 33,8%. - do 50,4 mld euro, a przychody wzrosły o 9,9% - do 31,1 mld euro. Ale to nie wszystko. Order backlog, czyli wartość zamówień, które spółka otrzymała, ale jeszcze nie zrealizowała, osiągnął nowy rekordowy poziom 112 miliardów euro. 

Zmiana obecnej ustawy wiatrakowej w Polsce byłaby drobną zmianą dla Siemensa. 


5. Warto też podkreślić, że Siemens nie jest jedynym procentem turbin. Ma ok. 25%. udziałów w europejskim rynku. Poważnymi graczami są też duński Vestas oraz inni niemieccy producenci - Enercon i Nordex. Wśród globalnych konkuretów Siemensa wymienić można chiński Goldwind czy amerykański GE.


6. Morawiecki zapomniał, że zarządzane przez PiS PGE na początku 2023 podpisała największy kontrakt w historii polskiej energetyki odnawialnej z Siemensem, a wcześniej Siemens jeszcze wygrał przetarg od PGE największy blok gazowy w Rybniku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz